• Kontakt i lokacjaLO Grodków, PL
  • Telefon+48 77 415 54 61
  • rssRRS Aktualności
  • logo1.jpg
  • logo2.jpg
  • logo4.jpg
  • logo5.jpg
  • logo3.jpg

klub absolwenta 2016 

lo banner

A A A

podgląd

Skończył Akademię Wychowania Fizycznego i został nauczycielem wychowania fizycznego. Przez 35 lat pracował w szkole podstawowej nr 3 w Grodkowie, a później w tamtejszym liceum, mając pod opieką klasę sportową. Przez ponad 40 lat pracy zawodowej - jako nauczyciel i trener jego ukochanej piłki ręcznej we wspaniały świat sportu wprowadził wiele dziewcząt i chłopców z Grodkowa, gdzie mieszkał i pracował. W roku 1972 Zdzisław Zielonka był inicjatorem powołania w Grodkowie Szkolnego Klubu Sportowego "Olimp", a osiem lat później - noszącego taką samą nazwę Klubu Olimpijczyka.          

         Bez reszty oddany młodzieży i przez nią ogromnie ceniony i lubiany – doprowadził grodkowskich sportowców do wielu znaczących sukcesów. Wielokrotnie z uczniami osiągał sukcesy sportowe w grach drużynowych, aż 35 razy wywalczył mistrzostwo województwa opolskiego oraz sześciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski. Doprowadził grodkowskich sportowców do wielu znaczących sukcesów. To m.in. piąta lokata w Światowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej (Saloniki, 2002), mistrzostwo kraju w czwórboju lekkoatletycznym (Bydgoszcz, 2006), liczne miejsca medalowe w mistrzostwach kraju kategorii młodzieżowych w grach zespołowych i LA. Z powodzeniem prowadził debiutancki sezon 2013-14 Olimpu w I lidze, gdzie klub z Grodkowa zajął pewne miejsce w środku stawki.

           Był animatorem szkolnych plebiscytów i biegów olimpijskich oraz spotkań z olimpijczykami. Podczas spotkań z trenerami piłki ręcznej województwa, prowadził zajęcia praktyczne. Kontuzja uniemożliwiła mu uprawianie sportu na wysokim poziomie, ale trenerem był doskonałym. Wydał cztery książki poświęcone tematyce szczypiorniaka: (np. "Mini-piłka ręczna", "Abecadło piłki ręcznej"), które stanowią znakomite przewodniki po arkanach dyscypliny.  Był dyplomowanym trenerem piłki ręcznej z najwyższą klasą szkoleniową z tej dyscypliny, jaka jest możliwa w naszym kraju, oprócz tego posiadał też specjalizację trenerską z piłki nożnej i uprawnienia menedżera sportu. Był działaczem Szkolnego Związku Sportowego.

       Jest m.in. laureatem nagród przyznawanych przez Ministra Oświaty, Kuratora Oświaty, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Sportu, Polski Komitet Olimpijski, Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Marszałka Województwa Opolskiego. Otrzymał najważniejsze odznaczenia państwowe: Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2014 roku przez mieszkańców Opolszczyzny został uznany „Człowiekiem 25-lecia". Również kapituła konkursu przyznała mu statuetkę „Zasłużony dla gminy". Niestety nie zdążył już jej odebrać osobiście. Był legendą polskiego i opolskiego sportu, całe swoje życie poświęcił na pracę z młodzieżą.

      Dzięki niemu Grodków odwiedziło kilkudziesięciu najbardziej znanych polskich sportowców, gdyż był wielkim kibicem. Jedną z jego pasji były wyjazdy na letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, aby na żywo wspierać biało-czerwonych sportowców. W sumie miał okazję zobaczyć aż 13 olimpiad. W 1980 roku grodkowska PSP nr 3 wygrała konkurs pod hasłem "Na najlepszych czeka Moskwa”, a nagrodą był wyjazd na igrzyska olimpijskie w stolicy ZSRR. Dla Zdzisława były to pierwsze igrzyska w roli widza. Po raz drugi na igrzyska pojechał w 1992 roku do Barcelony.
Olimpijski szlak kibica owa wiódł więc później przez cztery kontynenty. Był w norweskim Lillehammer (1994 rok), w Atlancie (USA, 1996), japońskim Nagano (1998), australijskim Sydney (2000), amerykańskim Salt Lake City (2002), greckich Atenach (2004), włoskim Turynie (2006), odwiedził Chiny (Pekin 2008), Kanadę (Vancouver 2010), w Londynie (2012) oraz w rosyjskim Soczi (2014). Mogliśmy go tam zobaczyć w telewizji z flagą Polski, na której znajdował się napis "Grodków".

     Zmarł 24 sierpnia 2014 roku w wieku 65 lat. Był człowiekiem sportu z krwi i kości. Bardzo będzie go nam brakowało...