matura

A A A

 

“Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Józef Piłsudski.

Te gorzkie, choć jakże prawdziwe  słowa marszałka  na pewno nie obrazowały postaw nauczycieli, uczniów i gościa na dzisiejszej uroczystości Pana Starosty Jana Golonki.Był to dla całej naszej szkolnej społeczności dzień szczególnie uroczysty, ważny i podniosły.Oto obchodzimy stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości – my, którzy urodziliśmy się i żyjemy w wolnej Ojczyźnie. Obchodzimy ją z potrzeby i obowiązku pamiętania o tych, którzy o tą wolna Polskę walczyli zarówno z bronią w ręku jak i słowem i czynem, obchodzimy ją z potrzeby serca, z szacunku dla naszej trudnej lecz jakże chwalebnej przeszłości, o której pamiętamy i chcemy pamiętać.To szczególne w  naszej historii święto uczciliśmy włączając się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu naszego państwa o godzinie 11.11, ubierając się w narodowe barwy i przypinając biało- czerwone kotyliony oraz przygotowując uroczystą akademię.Przygotowana przez uczniów i nauczyciela prezentacja przypomniała nam trudną i okupioną krwią i męczeństwem drogę do odzyskania niepodległości.Słowami poetów zaśpiewanych  i wypowiadanych ustami naszych uczniów przypominaliśmy znaczenie słów : wolność. niepodległość, ojczyzna a słowami naszego narodowego wieszcza Adama Mickiewicza chwaliliśmy piękno i szczególny jakże dla nas urok ojczystej przyrody droższy ponad inne uroki.Nie zabrakło też pokazania historii powstania naszego hymnu narodowego i śpiewu patriotycznych pieśni w wykonaniu wszystkich klas. Jesteśmy dumni z tego, że wszyscy nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się w obchody narodowego święta, że poczet naszej szkoły będzie na uroczystościach zaplanowanych w naszym mieście w dniu 11 listopada.Myślę, że nie zabraknie nas też w niedzielę na  grodkowskim rynku podczas wspólnie tańczonego poloneza, którym chcemy uczcić to jakże ważne dla nas święto.

B.Szczotka