Jak radzić sobie ze stresem wśród rówieśników?
Jak radzić sobie ze stresem wśród rówieśników, gdy to Ty czujesz presję bycia w centrum uwagi? Pierwszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest zrozumienie, że ludzie są tacy, jacy są. Czasami musimy zaakceptować ich takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi chcielibyśmy, aby byli.
Drugą bardzo ważną rzeczą jest zrozumienie, że istnieje różnica między presją rówieśników a pracą zespołową. Tak długo, jak wszyscy w zespole mają te same cele, chodzi o współpracę i pomaganie sobie nawzajem. Jeśli jednak ktoś w zespole ma swoje własne cele, współpraca z nim może być trudna. Wyznacz granice wokół siebie i zadawaj pytania, takie jak:
- Czy chcę to dalej robić?
- Czy czuję się pod presją, aby to robić?
Czy czuję, że moja uczciwość lub moje wartości są zagrożone?
Stres wśród rówieśników zdarza się w każdej organizacji, ale jak sobie z nim radzić? Nie chcesz go po prostu ignorować i udawać, że nic się nie dzieje. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie ze stresem wśród rówieśników:
Krok 1: Zaobserwuj, czy stres wśród rówieśników dotyczy wszystkich, czy kilku osób. Jeśli wszyscy wydają się być zestresowani, warto spróbować dowiedzieć się dlaczego. Jeśli tylko jedna lub dwie osoby wydają się zestresowane, możesz rozważyć, czy inni nie robią czegoś, co powoduje stres.
Krok 2: Popracuj nad własnym nastawieniem. Stres może być zaraźliwy. Jeśli czujesz się zestresowany, są szanse, że inni wokół ciebie też będą się tak czuć. Upewnij się więc, że pracujesz nad swoim nastawieniem i nie wyładowujesz swojego stresu na innych ludziach.
Krok 3: Postaraj się nawiązać relacje z osobami, które odczuwają stres lub presję ze strony rówieśników. To może pomóc im poczuć się mniej osamotnionymi w sytuacji i mniej zastraszonymi przez tych, którzy wywołują u nich stres.
Krok 4: Porozmawiaj otwarcie o tym, co się dzieje, co powoduje, że ludzie czują się zestresowani i co ich zdaniem może być rozwiązaniem ich problemów.
Wszyscy jesteśmy zestresowani w takim czy innym czasie. Niezależnie od tego, czy jest on spowodowany pracą, szkołą, rodziną, pieniędzmi czy innymi problemami, istnieją sposoby, aby sobie z nim poradzić.
Ceń sobie swój czas wolny. Każdy potrzebuje naładować baterie, a to oznacza poświęcenie czasu na relaks. Niektórzy ludzie lubią czytać książkę lub brać kąpiel; inni wolą ćwiczyć lub spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Cokolwiek działa najlepiej dla Ciebie, jest właściwym sposobem na odprężenie. Każdego dnia poświęć kilka minut na coś, co pomoże Ci wrócić do normalności.
Zachowaj perspektywę.
Kiedy stajesz w obliczu stresującej sytuacji, zastanów się przez chwilę, zanim zareagujesz, jak mogłoby być gorzej. Zadanie sobie pytania i odpowiedzenie na nie: „Co najgorszego może się stać?” często wystarcza, by spojrzeć na sprawy z odpowiedniej perspektywy i lepiej sobie z nimi poradzić.
Okazuj wdzięczność za to, co masz. Skupianie się na tym, czego nie masz, może sprawić, że poczujesz się zestresowany.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.