Występy uczniów w zawodach sportowych, jak wspierać?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, czym są zawody. Zawody to zorganizowane i regulowane wydarzenie, w którym sportowcy rywalizują ze sobą według tych samych zasad i warunków, a ich celem jest bycie ocenionym jako najlepszy sportowiec. Istnieją różne rodzaje zawodów (indywidualne, drużynowe) przeprowadzane w różnych dyscyplinach sportowych (lekkoatletyka, gimnastyka, itp.).

Głównymi celami w każdej konkurencji są:

  1. Pokazanie swoich najlepszych umiejętności i zdolności;
  2. Cieszyć się grą i dobrze się bawić;
  3. Szacunek dla przeciwników;
  4. Gra fair play;
  5. doskonalenie siebie i wykorzystanie swojego potencjału.

Wszyscy uczniowie chcą wypaść jak najlepiej i zdobyć zwycięstwo dla swojej szkoły. Zawody sportowe dają uczniom możliwość zademonstrowania tego, co wiedzą i jak dobrze potrafią to zastosować. Zwycięski występ jest zawsze inspirujący dla wszystkich zaangażowanych, także dla sportowców. Jednak nawet najbardziej utalentowani sportowcy mogą doświadczyć lub spowodować problemy, które wpływają na wyniki:

  1. Wszyscy uczniowie powinni przybyć na zawody sportowe na czas. Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem czy nie, upewnij się, że przybyłeś wystarczająco wcześnie, aby znaleźć swoje miejsce i usadowić się przed rozpoczęciem gry. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, takie jak kontuzja lub choroba, porozmawiaj z trenerem z wyprzedzeniem, aby nie było problemów podczas zawodów.
  2. Wszyscy uczniowie powinni być odpowiednio ubrani na zawody sportowe. Podczas zimnych gier pogodowych, ubierz się w barwy szkoły i noś warstwy, które mogą być zdjęte w razie potrzeby. Jeżeli pada deszcz lub śnieg, weź ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i dodatkowe ubranie, które możesz założyć, jeżeli zaczniesz moknąć. W gorące dni, upewnij się, że nosisz lekką odzież, która ochroni Cię przed poparzeniem słonecznym podczas przerw w grze.
  3. Wszyscy uczniowie powinni pamiętać, jak ważne jest dobre sportowe zachowanie przez cały czas podczas zawodów sportowych.

Wydarzenia sportowe są dla uczniów okazją do zademonstrowania swoich umiejętności i sprawdzenia się na tle rówieśników. Okazywanie wsparcia dziecku w takich przypadkach może być bardzo ważne, ale może też wywoływać niepokój, jeśli nie wiesz, jak podejść do tej sytuacji.

Poczucie własnej wartości i motywacja ucznia są niezbędne do osiągania wyników w zawodach sportowych.

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do udziału w zawodach sportowych, nie powinieneś podważać jego wiary w siebie. Istnieje błędne przekonanie, że jeśli dzieci nie wygrają zawodów, będą rozczarowane i sfrustrowane. W rzeczywistości dzieci mają większe szanse na zdobycie umiejętności dzięki uczestnictwu w zawodach i byciu częścią sportów zespołowych. Trener może ułatwić ten proces, pomagając uczniowi zrozumieć, co to znaczy rywalizować, dlaczego musi się nauczyć tych umiejętności i ciężko ćwiczyć przed zawodami.

Rodzice również mają ważną rolę. Nie powinni zachęcać swojego dziecka zbyt mocno lub zbyt słabo, aby osiągnąć wynik w zawodach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.